11/15/2018

O pielęgnacji włosów po keratynowym prostowaniu raz jeszcze.





Ponad półtora roku temu wrzuciłam na bloga tekst o kosmetykach, które uważam za dobrą alternatywę dla specjalistycznych preparatów do stosowania po keratynowym prostowaniu. Wpis się spodobał bardzo, czego dowodzi fakt że zawsze dumnie pręży się w belce najchętniej czytanych postów (po prawej) ;) Dostałam od Was dużo prywatnych wiadomości, że porady tam zawarte bardzo się Wam przydały co cieszy mnie tym bardziej, że był to post wyjątkowo subiektywny: sama keratynowego prostowania nigdy nie robiłam (acz nie wykluczam) i przegląd kosmetyków wynikał głównie z doświadczeń na włosach mojej mamy, która akurat ten zabieg wykonywała kilkukrotnie.
 
Przez te 1,5 roku post częściowo zdezaktualizował się, dostałam też trochę informacji zwrotnych o zapotrzebowaniu na przegląd bardzo rygorystyczny, skupiony na kosmetykach z zerową zawartością „zakazanych” substancji. Zastanawiałam się czy w ogóle brać się za ten temat, ale zapytane w ankiecie doradziłyście mi co robić – za co ogromnie Wam dziękuję! Tak więc przedstawiam Wam drugi, dłuższy i jeszcze bardziej kompleksowy wpis na temat pielęgnacji po keratynowym prostowaniu. Część informacji z poprzedniego wpisu się tu powtórzy, ale postaram się kilka aspektów rozbudować i summa summarum wyczerpać temat na tyle, na ile możliwe jest to dla amatora. Mam nadzieję, że się Wam spodoba!
 

Zacznijmy od podstaw. Dlaczego...

włosy po keratynowym prostowaniu wymagają specjalnej pielęgnacji?

 
Są dwa najważniejsze powody. Pierwszy z nich jest prozaiczny: przedłużenie efektów zabiegu. Chociaż rezultat keratynowego prostowania jest dość trwały, to z czasem keratyna wypłukuje się i skręt powraca. Długość tego okresu zależy od wielu rzeczy: typu naszego włosa, jakości preparatów użytych przed fryzjera, jego umiejętności... Ale ważnym czynnikiem jest także nasza pielęgnacja.
 
Absolutną podstawą jest stosowanie takich kosmetyków, które nie nasilają wypłukiwania keratyny. Chodzi przede wszystkim o mocne szampony (z silnymi surfaktantami jak SLS czy SLeS) oraz o kosmetyki zawierające takie składniki jak:

  • silikony (lista silikonów TUTAJ!),
  • wysuszające alkohole (Alcohol, Alcohol denat., Isopropyl alcohol),
  • sól (Sodium Chloride).
 
Drugą kwestią jest ciągłe dostarczanie włosom keratyny w codziennej pielęgnacji. Na szczęście jest to składnik stosunkowo tani i obecny w naprawdę wielu kosmetykach. Fantastyczną opcją jest zakup hydrolizowanej keratyny w sklepie z półproduktami kosmetycznymi i wzbogacanie nią posiadanych przez nas kosmetyków. Należy to robić z głową, bo w razie przesadzenia z takim „tuningiem” może czekać nas przeproteinowanie włosów! Dlatego warto mieć pod ręką także dobrą odżywkę nawilżającą (humektantową).


Czy zabieg keratynowego prostowania niszczy włosy?

 
Drugim powodem dla którego o keratynowym prostowaniu wskazana jest dobrze przemyślana pielęgnacja jest dbałość o stan włosów po wypłukaniu keratyny. Po zabiegu nawet zniszczone włosy wyglądają zabójczo: są miękkie i lśniące także przy zerowej pielęgnacji. To niestety sprawia, że wiele z nas odpuszcza sobie stosowanie choćby odżywek raz na jakiś czas. I gdy po 4-6 miesiącach takiego traktowania włosów efekty zabiegu ostatecznie znikną, na głowie zostaje nam sucha strzecha w stanie dużo gorszym niż przed zabiegiem. Czy znaczy to, że to keratynowe prostowanie zniszczyło nam włosy? Śmiem się nie zgodzić.

Oczywiście, przeprowadzenie zabiegu nie jest im obojętne! Odbywa się z udziałem mocnych chemikaliów i długiego prostowania w wysokiej temperaturze. Ale według mnie nie są to zniszczenia, których uczciwa pielęgnacja nie jest w stanie zrównoważyć. Dlatego nie dajmy się zwieść boskiemu wyglądowi włosów po keratynowym prostowaniu i dopieśćmy je odżywką czy maską.
 


Jakie kosmetyki są potrzebne po keratynowym prostowaniu?

 
Oczywiście co głowa to inny schemat pielęgnacji, ale pewne podstawy możemy sobie tutaj ogarnąć. Na pewno będzie nam potrzebne coś do mycia włosów, coś do pielęgnowania ich (odżywka co mycie, maska co jakiś czas) i mile widziane byłoby serum na końcówki.
 


Mycie po włosów keratynowym prostowaniu

 
Jeśli sprawdza się u nas mycie włosów odżywką, to super! Bez problemu możemy po prostu kupić maskę Kallos, która jest do mycia idealna (duża, tania, z antystatykami w składzie) i właściwie zamknąć temat. Maską, która nie zawiera żadnego zakazanego składnika jest Kallos Color (składy wszystkich masek tej marki znajdziecie TUTAJ):
 
Aqua, Cetearyl Alcohol, Cetrimonium Chloride, Linum Usitatissimum Seed Oil, Citric Acid, Benzophenone-3, Propylene Glycol, ParFum, Benzyl Alcohol, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone
 
Oczywiście, są osoby które mycia odżywką nie akceptują: czy to z powodu uprzedzenia do samego pomysłu, czy na przykład jak w moim przypadku z powodu skóry głowy, która źle na to reaguje. Dlatego potrzebny nam będzie także łagodny szampon – czy to do umycia całych włosów, czy do samej skóry głowy.
 
Świetny wpis z listą łagodnych szamponów znajdziecie TUTAJ, ale pamiętajcie że kryterium znalezienia się w nim są tylko delikatne detergenty w składzie. Niektóre z tych szamponów zawierają sól, która sama w sobie nie jest specjalnie szkodliwa, ale po keratynowym prostowaniu jest niewskazana. Natomiast soli nie ma na przykład w szamponach EcoLab, OMIA, Tołpa, Sylveco (i marek-córek), Orientana czy Planeta Organica. Z tego co widzę, żaden z nich nie zawiera ani silikonów, ani alkoholu, ale warto zawsze sprawdzić to przed zakupem: producenci często gmerają przy składach, czasem ciężko za tym nadążyć!
 
Jak wiadomo, odżywkę/maskę dobiera się do włosów, a szampon do skóry głowy. Jeśli więc nasza skóra głowy ma konkretne potrzeby (przetłuszczanie się, łupież, wrażliwość...) to jest naprawdę wiele łagodnych szamponów z których możemy wybierać.
 


Odżywki po keratynowym prostowaniu (do 15 zł!)

 
W metodzie pielęgnacji włosów kręconych zwanej CG (curly girl) razem z silikonami stawia się quaternia i polyquaternia, które w podobny sposób oblepiają włos i utrudniają ładne kręcenie się. Czy quatów i polyquatów należy unikać po keratynowym prostowaniu? Nie udało mi się znaleźć takiej informacji. Przejrzałam składy profesjonalnych kosmetyków do stosowania o zabiegu i owszem, da się w nich te składniki znaleźć, ale szczerze mówiąc nie wiem czy to dobry wyznacznik: składy te są pełne zakazanych silikonów, soli, SLes, alkoholu. Nie wierzycie? Zajrzyjcie tutaj: odżywka Alfaparf z silikonami, szampon tej samej marki i też z silikonem, odżywka Kativa z silikonem, szampon Tahe z SLeS, solą i alkoholem, a mogłabym tak długo...
 
Osobiście uważam, że jeśli mamy produkt ze świetnym składem, a pod koniec ma on odrobinę soli czy lekki silikon, to pewnie warto dać mu szansę: to podejście prezentuję w moim poprzednim wpisie o pielęgnacji włosów po keratynowym prostowaniu. Ale składy profesjonalnych kosmetyków są moim zdaniem w większości słabe w porównaniu z asortymentem Rossmanna chociażby...
 
Na wszelki wypadek (o ile nie zaznaczono inaczej) skupiłam się na odżywkach pozbawionych quatów i polyquatów. Wobec tego na krótką listę załapały się:

 
Jantar, odżywka w piance z wyciągiem z bursztynu do włosów cienkich przetłuszczajacych się

Aqua (Water), Butane, Propane, Behentrimonium Chloride, Cetyl Alcohol, Propylene Glycol, Amber Extract, Hydrolyzed Keratin, Niacinamide, Glycerin, Panthenol, Cetrimonium Chloride, Hydroxypropyl Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Isobutane, Lactic Acid, VP/VA Copolymer, Disodium EDTA, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Parfum (Fragrance).
 
Jantar, odżywka w piance z wyciągiem z bursztynu do włosów delikatnych bardzo zniszczonych

Aqua (Water), Butane, Propane, Behentrimonium Chloride, Cetyl Alcohol, Propylene Glycol, Amber Extract, Glycerin, Milk Lipids, Ceramide 3, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Panthenol, Cetrimonium Chloride, Hydroxypropyl Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Isobutane, Lactic Acid, VP/VA Copolymer, Disodium EDTA, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Parfum (Fragrance), Limonene, Linalool, Hexyl Cinnamal, Citronellol.
 
ISANA, SILKY GLOSS, odżywka do włosów magnolia & lotos

Aqua, Cetearyl Alcohol, Glyceryl Stearate SE, Propylene Glycol, Stearamidopropyl Dimethylamine, Panthenol, Niacinamide, Behentrimonium Chloride, Hydrolyzed Wheat Protein, Magnolia Liliflora Extract, Nelumbium Speciosum Extract, Dipropylene Glycol, Glycerin, Parfum, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Citric Acid.
 
ISANA, COLOUR SHINE, odżywka do włosów połysk koloru

Aqua, Cetearyl Alcohol, Glyceryl Stearate, Propylene Glycol, Stearamidopropyl Dimethylamine, Panthenol, Niacinamide, Behentrimonium Chloride, Punica Granatum Fruit Extract, Paullinia Cupana Extract, Dipropylene Glycol, Benzophenone-4, Parfum, Hexyl Cinnamal, Linalool, Phenoxyethanol, Citric Acid, Sodium Hydroxide.
 

Godne wypróbowania odżywki z (poly)quatami
 

Poniższe odżywki zawierają w sobie składniki ze wspomnianej wyżej problematycznej grupy, ale ponieważ mają ładne składy z solidną dawką keratyny postanowiłam je tutaj zamieścić!
 

ISANA PROFESSIONAL, odżywka do włosów Starkung & Aufbau
 
Aqua, Cetearyl Alcohol, Propylene Glycol, Hydroxyethylcellulose, Butyrospermum Parkii Butter, Behentrimonium Chloride, Quaternium-87, Panthenol, Keratin, Laurdimonium Hydroxypropyl Hydrolyzed Keratin, Hydrolyzed Keratin, Stearamidopropyl Dimethylamine, Laurdimonium Hydroxypropyl Hydrolyzed Wheat Protein, Distearoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate, Citric Acid, Sodium Hydroxide, Parfum, Linalool, Hexyl Cinnamal, Citronellol, Dehydroacetic Acid, Phenoxyethanol, Isopropyl Alcohol, Benzoic Acid, Potassium Sorbate.
 
SYOSS, CURLS & WAVES, odżywka wygładzająca włosy bez wysiłku
 
Aqua, Cetearyl Alcohol, Quaternium-87, Polyimide-1, Hydrolyzed Keratin, Macadamia Ternifolia Seed Oil, Panthenol, Isopropyl Myristate, Citric Acid, Distearoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate, Propylene Glycol, Phenoxyethanol, Stearamidopropyl Dimethylamine, Parfum, Sodium Methylparaben, Polyquaternium-37, Dicaprylyl Carbonate, Linalool, Hexyl Cinnamal, Lauryl Glucoside, Benzyl Salicylate, Alpha-Isomethyl Ionone, Geraniol.

SYOSS, KERATIN HAIR PERFECTION, odżywka do włosów suchych i bez energii
 
Aqua, Cetearyl Alcohol, Quaternium-87, Macadamia Ternifolia Seed Oil, Panthenol, Hydrolyzed Keratin, Isopropyl Myristate, Citric Acid, Distearoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate, Propylene Glycol, Glycerin, Phenoxyethamol, Stearamidopropyl Dimethylamine, Parfum, Mica, Sodium Methylparaben, Polyquaternium-37, Dicaprylyl Carbonate, Linalool, Hexyl Cinnamal, Lauryl Glucoside, Benzyl Salicylate, Alpha-Isomethyl Ionone, Geraniol, CI 77891.
 
... oraz wszystkie (?) odżywki z serii Biovax BB, na poniższym przykładzie:

Biovax, Odżywka BB z keratyną i jedwabiem
 
Aqua, Glycerin, Cetyl Alcohol, Ricinus Communis Seed Oil, Cetearyl Alcohol, Ceteareth-20, Stearamidopropyl Dimethylamine, Sorbitol, Quaternium-80, Hydrolyzed Keratin, Hydrolyzed Silk, Silk Amino Acids, Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Imidazolidinyl Urea, Parfum, Citric Acid, C.I. 42090
 


Tanie maski do stosowania po keartynowym prostowaniu

 
Jak widać powyżej, mało tanich odżywek bez quatów można traktować jako źródło keratyny: większość z nich musiałam zdyskwalifikować i do polecenia ostała się jedynie pianka Jantar. W przypadku tanich rossmannowskich masek wyszło to niestety jeszcze gorzej, bo żadna z nich nie zawiera keratyny. Dlatego z pomocą przyjdzie nam tu półprodukt kosmetyczny do wzbogacenia ulubionego kosmetyku.


L’ORÉAL PARIS, ELSEVE MAGICZNA MOC GLINKI, maska z glinką przed myciem włosów do przetłuszczających się u nasady

Aqua/ Water, Kaolin, Glycerin, Olea Europaea Oil/ Olive Fruit Oil, Cetearyl Alcohol, Benzyl Alcohol, Parfum/ Fragrance, Ci 42090/ Blue 1 , Ci 60730/ Ext. Violet 2, Eucalyptus Globulus Leaf Oil, Sodium Hyaluronate, Stearyl Alcohol, Stearic Acid, PEG-8 Isostearate, PEG-8 , Argilla/ Magnesium Aluminum Silicate, Salicylic Acid, Palmitic Acid, Xanthan Gum, Linalool, Benzyl Salicylate, Montmorillonite, Caprylyl Glycol, Alpha- Isomethyl Ionone, Geraniol, Myristic Acid, Cetearyl Glucoside, Citronellol, Hexyl Cinnamal (F.I.L. C190628/1).


GARNIER FRUCTIS, BANANA HAIR FOOD, odżywcza maska do włosów bardzo suchych
 
Aqua (Water), Cetearyl Alcohol, Glycerin, Isopropyl Myristate, Stearamidopropyl Dimethylamine, Butyrospermum Parkii Butter/Shea Butter, Olea Europaea Oil/Olive Fruit Oil, Musa Paradisiaca Fruit Extract/Banana Fruit Juice, Glycine Soja Oil/Soybean Oil, Sodium Hydroxide, Helianthus Annuus Seed Oil/Sunflower Seed Oil, Rosmarinus Officinalis Leaf Extract/Rosemary Leaf Extract, Coco-Caprylate/Caprate, Cocos Nucifera Oil/Coconut Oil, Hydroxypropyl Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Caprylyl Glycol, Citric Acid, Persea Gratissima Oil/Avocado Oil, Lactic Acid, Tartaric Acid, Cetyl Esters, Tocopherol, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Salicylic Acid, Caramel, Linalool, Eugenol, Coumarin, Benzyl Alcohol, Parfum/Fragrance.


GARNIER FRUCTIS, PAPAYA HAIR FOOD, regenerująca maska do włosów zniszczonych
 
Aqua/Water, Cetearyl Alcohol, Glycerin, Isopropyl Myristate, Stearamidopropyl Dimethylamine, Carica Papaya Fruit Extract/Papaya Fruit Extract, Phyllanthus Emblica Fruit Extract, Glycine Soja Oil/Soybean Oil, Sodium Hydroxide, Helianthus Annuus Seed Oil/Sunflower Seed Oil, Coco-Caprylate/Caprate, Cocos Nucifera Oil/Coconut Oil, Hydroxypropyl Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Caprylic/Capric Triglyceride, Caprylyl Glycol, Citric Acid, Tartaric Acid, Cetyl Esters, Potassium Sorbate, Salicylic Acid, Caramel, Linalool, Geraniol, Limonene, Parfum/Fragrance.

GARNIER FRUCTIS, GOJI HAIR FOOD, nadająca blask maska do włosów koloryzowanych
 
Aqua/Water, Cetearyl Alcohol, Glycerin, Isopropyl Myristate, Stearamidopropyl Dimethylamine, Lycum Barbarum Fruit Extract, Glycine Soja Oil/Soybean Oil, Sodium Hydroxide, Helianthus Annuus Seed Oil/Sunflower Seed Oil, Coco-Caprylate/Caprate, Cocos Nucifera Oil/Coconut Oil, Hydroxypropyl Guar Hydroxypropyl Trimonium Chloride, Caprylyl Glycol, Citric Acid, Lactic Acid, Tartaric Acid, Cetyl Esters, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Salicylic Acid, Carmel, Linalool, Citronellol, Benzyl Alcohol, Benzyl Salicylate, Parfum/Fragrance.

Zabezpieczanie końcówek po keratynowym prostowaniu

 
Czy po zabiegu można stosować silikonowe sera na końcówki? I tak, i nie. Tak, bo marki produkujące profesjonalne kosmetyki dla klientek po zabiegu mają w ofercie takie produkty, czyli sami producenci nie widzą przeciwwskazań. Ale z drugiej strony, nie widzą przeciwwskazań do wciskania szamponów opartych o SLeS jako kosmetyki do stosowania po zabiegu... więc ja zachowałabym odrobinę sceptycyzmu.
 
Ostatnio we włosowej blogosferze popularne jest nazywanie oleju brokułowego „naturalnym silikonem”. Ile w tym prawdy – nie mam pojęcia, ale brzmi nader kusząco. Myślę, że jest to ciekawa alternatywa dla typowego serum typu płynny jedwab. A jeśli nie brokuł, to dowolny lekki olejek (na przykład z pestek moreli, śliwki czy truskawki) też powinien spisać się doskonale.


***


Jak wspomniałam wyżej: według mnie nie ma nic zdrożnego w tym, aby sięgnąć po produkty z niewielką zawartością soli chociażby i całkowicie subiektywnie mogę polecić teoretycznie zakazane produkty takie jak Kallos Keratin, maskę Biovax Jedwab & Keratyna, keratynowe maski Dr. Sante czy Nivea Repair & Targeted Care: o wszystkich tych produktach (i paru innych) mówiłam w tekście Włosomaniaczka po keratynowym prostowaniu. Ale jeśli zależy nam na stuprocentowo dobranych kosmetykach to niniejszy wpis powinien stanowić idealne uzupełnienie moich wcześniejszych wywodów. Mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu!

Ściskam!
A.



28 komentarzy:

  1. Super wpis, bardzo Ci dziękuję, po ostatnim czułam się zdezorientowana po przeczytaniu komentarzy. Bardzo mnie dziwi że producenci nie słuchają swoich wytycznych - zakładam, że wiedza fryzjerek jest właśnie ze szkoleń marki na temat keratynowego prostowania skoro mówią o zakazie alkoholu i silikonow po zabiegu. Ja planuje zabieg na przyszły rok (późna wiosna).

    OdpowiedzUsuń
  2. Super wpis, czyli No maska kallos keratyna nie bardzo się nadaje bo ma zakazany silikon i lepiej wybrać tą color? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kallos Color nadaje się doskonale, bo nie ma żadnego zakazanego składniku. Kallos Keratin niby go ma, ale warto się zastanowić czy paniczne unikanie ma sens skoro w kosmetykach profesjonalnych te składniki również występują :) Decyzja należy do Ciebie!

      Usuń
  3. Fantastyczne źródło wiedzy :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Od 3 lat czaje sie zeby wykonac keratynowe prostowanie i jeszcze mi sis nie udalo. Po pierwsze cena w salonach dla mnie jest pozwalającą, a nie wiem czy wolalabym oszczedzic zeby wykonac zabieg przez kogos, nieprofesjonalnie. Po drugie problem z szamponem. Mam lekkie łzs, jeszcze nie znalazlam lagodnego szamponu, ktory nadawalby sie do codziennego uzywania. Pisalas Aniu ze dla skor glowy ze specjalnymi potrzebami jest w czym wybierac. Nie wiem czy cos ze mna jest nie tak, ale ja zlotego srodka w tej sprawie nie znalazlam i dopoki tego nie zrobie to keratynowe prostowanie wydaje sie bez sensu...

    I jeszcze drobna uwaga- czy moglabys Aniu w przegladowych wpisach tego typu wstawiac rowniez zdjecia produktów, a nie same nazwy? Łatwiej jest przegladac wpisy na telefonie gdy nie trzeva ogladac dodatkowych zakladek:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawsze jeśli mam dane produkty staram się robić im zdjęcia, natomiast wrzucanie do wpisu tzw. "zdjęć z internetu" nawet z podaniem źródła jest nielegalne. Także niestety nie planuję żadnych zmian w tym zakresie... :(

      Jeśli chodzi o szampony, to ja przez specjalne potrzeby rozumiem drobne problemy, a nie choroby, bo od tego są szampony lecznicze! :) Także w takim przypadku jak Twój celowałabym prędzej w mycie samej skóry głowy szamponem leczniczym, a reszty włosów "na długości" właśnie maską :)

      Usuń
  5. A który EcoLab się nadaje skoro ma w składzie albo Benzyl Alkohol lub Sodium Chloride?

    OdpowiedzUsuń
  6. jedni piszą, że jest zakazany inni że nie, nie wiadomo komu wierzyć

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wydaje mi się, że plotki o jego szkodliwości wynikają z tego, że ma "Alcohol" w nazwie oraz że może być drażniący. Ale to nie jest jeden z wysuszających alkoholi tylko aromat, który nie wysusza bo ma "ciężki" pierścień aromatyczny w budowie cząsteczki, a zatem nie odparowuje "zabierając" ze sobą wodę :)

      Oczywiście jeśli wolisz chuchać na zimne to możesz szukać szamponu także bez Benzyl alcohol, takie też są (nawet jeśli nie z EcoLabu, choć warto sprawdzić czy oferta nie zmieniła się od czasu wpisu u Kasi - w końcu minęły prawie dwa lata) :)

      Usuń
  7. Znalazłam idealne składy w sylveco i vianek niestety opinie o tych szamponach są kiepskie. Pozostaje mi kupić EcoLab do włosów farbowanych i zniszczonych, mam nadzieję że jego skład jest okej. No i będę szukać dalej :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja miałam Sylveco bodajże lipowy i niebieski Vianek - moim zdaniem fajne: https://www.kosmeologika.pl/2016/08/moj-ulubiony-agodny-szampon-do.html

      Nie przypadł mi do gustu balsam myjący z betuliną, kompletnie nie moja bajka ;)

      Usuń
    2. Właśnie wczoraj byłam w drogerii po ten EcoLab ale go nie było i wzięłam ten Vianek bo widziałam Twoją recenzję, że byłaś z niego zadowolona, umyłam włosy i w sumie nie wiem, jest okej ale szału żadnego nie zrobił. Wczoraj też pisałam z jedną dziewczyną, która jest po 5 keratynach i twierdzi, że najlepiej używać szamponów które mają keratyne w składzie bo takie łagodne są niewystarczające. Nie wiedziałam że to będzie wszystko takie skomplikowane po tym zabiegu :D

      Usuń
  8. Po pierwsze dużo nowych informacji za co wielkie dzięki po drugie twój cały blog to kopalnia wiedzy�� ja mam pytanie bo nie znam się na tych składach a używam obecnie Petal Fresh, Hair Rescue Thickening Treatment, Anti Dandruff Conditioner i pytanie czy skład tej odżywki jest ok? Czy ogólnie produkty petel fresh to dobry wybór przy kreatynowym prostowaniu?? Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę
      Aqua (Water), Cetearyl Alcohol (From Coconut Oil), Cetyl Alcohol (From Coconut Oil), Stearyl Alcohol (From Coconut Oil), Glycerin (From Vegetable Oil), Behentrimonium Chloride (From Colza Oil), Hydrolyzed Wheat Protein, 8Pogostemon Cablin (Patchouli) Oil, *Cucumis Sativus (Cucumber) Fruit Extract, *Mentha Piperita (Peppermint) Leaf Extract, *Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Oil, *Serenoa Serrulata (Saw Palmetto) Fruit Extract, *Chamomilla Recutita (Chamomile), Flower Extract, *Aloe Barbadensis (Aloe Vera) Leaf Juice, *Equisetum Arvense (Horsetail) Extract, *Butyrospermum Parkii (Shea) Butter Extract, *Aleurites Moluccana (Kukui) Seed Oil, *Camelia Sinensis (Green Tea) Leaf Extract, *Olea Europaea (Olive) Fruit Oil, *Calendula Officinalis (Marigold) Flower Extract, Panthenol (Vitamin B5), Caffeine (From Coffe Beans), Niacin (Vitamin B3), Biotin (Vitamin B7), *Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Hydroxypropyl Methylcellulose (From Vegetables), Hydroxypropyl Guar (From Plants), Citric Acid (From Citrus Fruit), Dehydroacetic Acid (From Cane Sugar), Ethylhexylglycerin (From Vegetable Oil), **Fragrance.

      *Certified Organic Ingredients. **Natural Fragrance with Essential Oils.

      Usuń
    2. W tym składzie nie ma przeciwwskazanych składników (soli, wysuszających alkoholi, silikonów). Więc w zasadzie można używać.

      Osobiście wolałabym coś z mniejszą ilością ziół i z odrobiną keratyny w składzie, ale zasadniczo nie ma powodu by po keratynie tych kosmetyków unikać. O reszcie produktów Petal Fresh się nie wypowiem, bo nie znam wszystkich składów na pamięć :)

      Usuń
  9. Czy taki skład maski mógłby być stosowany po kreatynowym prostowanu
    Aqua, Cetearyl Alcohol, Glycerin(roślinna gliceryna), Distearoylethyl Dimonium Chloride, Cocos Nucifera Oil(olej kokosowy), Ricinus Communis Seed Oil (olej rycynowy), Helianthus Annuus Seed Oil*(organiczny olej słonecznikowy), Rubus Chamaemorus Fruit Extract*(organiczny ekstrakt maliny moroszki), Helianthus Annuus Hybrid Oil*(organiczny olej słonecznikowy), Olea Europaea Fruit Oil* (organiczna oliwa z oliwek), Argania Spinosa Kernel Oil*(organiczny olej arganowy), Simmondsia Chinensis Seed Oil*(organiczny olej jojoba), Prunus Amygdalus Dulcis Oil*(organiczny olej ze słodkich migdałów), Lavandula Angustifolia Oil*(organiczny olejek lawendowy), Macadamia Ternifolia Seed Oil*(organiczny olej macadamia), Citrus Limon Peel Oil*(organiczny olejek cytrynowy), Camellia Oleifera Seed Oil*(organiczny olej z kamelii olejodajnej), Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Peel Oil*(organiczny olejek pomarańczowy), Amaranthus Spinosus Seed Oil*(organiczny olejek amarantusowy), Coffea Arabica Seed Oil* (organiczny olejek z nasion kawy), Rosa Canina Fruit Oil*(organiczny olejek z dzikiej róży), Hippophae Rhamnoides Fruit Oil*(organiczny olejek rokitnikowy), Vitis Vinifera Seed Oil* (organiczny olej z pestek winogron), Persea Gratissima Oil* (organiczny olejek avocado), Tocopherol (witamina E), Hydrolyzed Wheat Protein (proteiny pszenicy), Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Benzyl Alcohol, Dehydroacetic Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Citric Acid, Parfum, CI 77492

    Keratyne dodaje zawsze oddzielnie do masek bo nie znalazłam jeszcze maski z keratyną która by mnie zadowolila...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie widzę w składzie silikonów, wysuszających alkoholi ani soli, więc powinno być okej :)

      Usuń
  10. Na twoim blogu jest tyle informacji, że aż głowa mi pęka ( w pozytywnym sensie )

    OdpowiedzUsuń
  11. Witam, bardzo fajny wpis �� Mam pytanie odnośnie stosowania glinek na skórę głowy. Jak sądzisz ? Nie wyplukuje nadmiernie keratyny ?

    OdpowiedzUsuń
  12. Witam, bardzo fajny wpis �� Mam pytanie odnośnie stosowania glinek na skórę głowy. Jak sądzisz ? Nie wyplukuje nadmiernie keratyny ?

    OdpowiedzUsuń
  13. Super wpis,
    Czy oprócz soli w niewielkiej ilości ten szampon nadaje się po prostowaniu keratynowym?
    Aqua, Cocamidopropyl Betaine, Coco-Glucoside, Glycerin, Di-PPG-2 Myreth-10 Adipate, Glyceryl Oleate, Laurdimonium Hydroxypropyl Hydrolyzed Keratin, PEG-60 Almond Glycerides, Polyquaternium- -70, Dipropylene Glycol, Sodium Chloride, Parfum, Panthenol, Urea, DMDM Hydantoin, Iodopropynyl Butylcarbamate, Argania Spinosa Kernel Oil, Biotin, Tocopheryl Acetate, Citric Acid
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  14. 48 year old Sales Representative Taddeusz Klejin, hailing from Listuguj Mi'gmaq First Nation enjoys watching movies like "Snows of Kilimanjaro, The (Neiges du Kilimandjaro, Les)" and Cycling. Took a trip to Lagoons of New Caledonia: Reef Diversity and Associated Ecosystems and drives a Ferrari 275 GTB. strona firmowa

    OdpowiedzUsuń
  15. U mnie dużym błędem było to, że po keratynowym prostowaniu przez jakiś czas używałam zwykłego szamponu. Później z polecenia kilku koleżanek, zamówiłam wygładzający zestaw produktów do włosów po keratynowym prostowaniu włosów i jestem zachwycona! Mowa o szamponie marki Agave, ich olejku i odżywce. Kupuję tutaj https://keratinmoment.pl/produkt/agave-wygladzajacy-zestaw/.

    OdpowiedzUsuń
  16. Ja teraz będę testowała kosmetyki marki https://keratinmoment.pl zobaczymy jak się sprawdzą. Podobno są mega fajne, namiar na te kosmetyki dostałam od znajomej fryzjerki

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Kosmeologika , Blogger